İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticaret Uzmanı Olmak İçin Üniversite Eğitimi Alınmalı mı?

Pandemi dönemiyle birlikte e-ticaret konusunda yaşanan gelişmeler sektörü ve sektörün gereklilikleri konusu hepimizi meraklandırmış durumda. Çevrimiçi olarak ürünlerin satılması, pazarlanması ve stok takibi gibi günlük hayattaki satış işlemleri dijital platforma taşınmıştır.

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen çevrimiçi alışveriş e-ticaret uzmanlığı alanında da kalifiye eleman ihtiyacına sebep olmuştur. E-ticaret uzmanı olmak için üniversite eğitimi alınmalı mı, lise mezunu olmak yeterli mi, bu alan için üniversitelerde bir bölüm var mı gibi soruların cevaplarını sizler için yanıtladık.

E-Ticaret Uzmanı Olmak İçin Üniversite Eğitimi Alınmalı mı?

Dijital platformda uzman olarak çalışmak isteyen kişiler için spesifik bir bölüm bulunmasa da, sahip olunan meslek alanında kişinin kendisini geliştirerek bir E-Ticaret uzmanı olabilmesi mümkündür. 

E-Ticaret uzmanının yapacağı görev genel hatlarıyla yukarıda belirttiğimiz gibidir. Ancak bunlarla birlikte çalışacağı şirket içerisindeki departmana göre yüklendiği görevler farklılık gösterebilir. Bunlara göre, bu konuda çalışmak isteyen kişiler için eğitimden ziyade tecrübe ve ilgi daha önemlidir. Bu nedenle E-Ticaret uzmanı olmak isteyen kişinin en az lise mezunu olması gerekir.

Bunlarla birlikte ticaret sürecine ve terimlerine hâkim olması da öncelikli olarak beklenmektedir. Pazarlama ve satış, arama motoru optimizasyonu (SEO), metin yazma ve dijital pazarlama gibi kişinin sahip olması gereken çeşitli nitelikler ve tecrübeler gerekebilir. 

e-ticaret uzmanı

E-Ticaret Uzmanı Olmak İçin Tercih Edilen Üniversite Bölümleri Hangileri?

E-Ticaret uzmanı olarak sektörde iş bulan kişilerin çoğunluğu İşletme ve Bilgisayar Programlama alanlarından mezundur. Bu bölümleri İktisat ve Dış Ticaret takip eder. Satış alanında etkili çalışma için sayılan özelliklere ek olarak kişinin, Adobe programları ve CSS gibi temel kodlama bilgisine sahip olması da istenebilmektedir. 

E-Ticaret uzmanı kişiler için;

  • bir siteyi kurabilmek ve yönetebilmek
  • ürünleri takip edebilmek
  • satışı ve pazarlamayı gerçekleştirebilmek temel görevler arasındadır.

Çeşitli bölümlerden mezun olan kişilerin ilgi ve yetenekleri ile bu alanda uzman seviyesine gelerek kendilerini geliştirebilmeleri mümkündür. Örgün eğitimle birlikte e-ticaret alanında yapılan çeşitli sertifika eğitimleri ve workshoplara katılmaya özen göstermek gerekir. Bu alanda temelden çalışarak deneyim kazanmak ve sektörü içeriden öğrenmekte gelişmek tercih edilebilecek yöntemlerdendir. 

Özetle, e-ticaret alanı ile ilgilenen ve bu alanda kendisini geliştirmek isteyen kişiler için henüz belirli isimli bir üniversite mevcut değildir. Koşulların değişmesi ile birlikte her geçen sene gelişen internet dünyasının bir sonucu olarak ticarette dijital ortama intikal etmiştir. Bu dijital ortamın yapılması, geliştirilmesi, planlanması gibi çok farklı alanlarda yetenek isteyen bu alanlarda ilgisi olan kişiler, kendilerini geliştirip meslekleriyle ticaret alanını harmanlayarak bu sektörde oldukça başarılı olabilirler. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın