İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendi E-Ticaret Sitemi Nasıl Kurarım? 

E-ticaret sürecine atılarak kendi firmalarında kazanç sağlamak isteyen kişiler için yasal sorumluluklarını tamamladıktan sonra ticari yapıyı ayaklandırma aşaması gelmektedir. Bu aşamada ilk olarak karar verdiğiniz ticari ürün üzerine bir oluşum süreci başlatırsınız. Bu süreç pek çok farklı yapıyı entegre bir şekilde bir arada üretip gerçekleştirmeyi hedef almaktadır. 

Oluşturulan yapı içerisinde en önemli noktalardan biri ise satışın yapılacağı platformu, kolay ve kullanılabilir bir şekilde gerçekleştirmektir. Bu adımda ise satış yapacağınız platformu genel olarak belirlemeli ya da birden fazla platform üzerinde çalışmayı tercih ederek daha kapsamlı bir oluşum yoluna gitmeyi tercih edebilirsiniz. Web sitesi, mobil uygulama ya da sosyal medya gibi çeşitli alanlarda bir yapı kurabilirsiniz. 

Eğer e-ticaret yapınız için web sitesi kurmaya karar verdiyseniz bu aşamada birkaç farklı yönteme başvurmayı deneyebilirsiniz. İlk olarak daha kolay bir seçenek olan hazır şablonların size sağlandığı siteler üzerinden bir site oluşturabilirsiniz. Bu siteler, belirli bir üyelik karşılığında size kullanılabilecek şablonları sunar. Seçtiğiniz şablon üzerinden kendi yapınızı oluşturabilir ve aynı üyelik ile bu süreci devamlı takip altında tutabilirsiniz. 

Yine de çok özgün fikirleri ve oluşumları olan kişiler için hazır kalıplar yeterli gelmeyebilir. Bu aşamada işleri biraz daha genişleterek daha uzun süreli ve profesyonel bir yapı kurmak isterseniz bir yazılım geliştiriciden destek alarak web sitenizin kurulumunu yapabilirsiniz. Yazılım geliştirme sürecini bir firma ile alabileceğiniz gibi bireysel olarak çalışan kişilerle de bağlantı kurabilirsiniz. Profesyonel bir geliştirici tarafından sitenizi kendi isteğinize göre dizayn edebilir, genel olarak e-ticaret siteleri hakkında uzman bir görüş alabilir ve uzun süreli olarak sitenizin kontrol ve bakımını bu ekibe teslim edebilirsiniz. 

E-Ticaret Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Etmelidir? 

E-ticaret sitesinin kurulması diğer tüm aşamalar kadar önem taşıdığı için titizlikle geliştirilmesi gereken bir süreçtir. Doğru kuruluş olmadığı takdirde satış sürecinde siteniz çökebilir, beklenmeyen hatalarla satış engellenebilir ya da ödeme gibi ciddi durumlarda sorunlara sebep olarak kullanılabilirliğinizi azaltabilir. Bu nedenle her aşamasının doğru çalıştığından emin olarak sitenizi kullanıcılarla buluşturmak oldukça önemlidir. 

E-ticaret sitenizin satış aşamasında sekteye uğraması, etkili satışın yapılamaması gibi beklenmeyen sorunlar tüm çabalarınızın ve çalışmalarınızın önüne geçebilecek bir durumdur. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurulurken ilk olarak kullanılabilirliğe ve kullanıcı odaklı olmasına dikkat etmek gerekir. Teknik ve yapısal olarak tüm gereklilikleri yerine getirdikten sonra gerekli testlerin yapılmasına olanak sağlayarak sürecin gidişatından emin olmak ve neticede doğru bir şekilde satışa başlamak büyük dikkat gerektiren detaylarda bazılarıdır. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın