İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hackerlardan Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Hackerlardan korunmak için neler yapabiliriz sorusu her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Bilgisayar korsanları, genel olarak finansal bilgiler peşindedir ya da  şirket sırları gibi hassas olan verileri çalmak için ağa ya da cihazlara yetkisiz bir şekilde erişim sağlayan suçlulardır. Güvenlik duvarları ve virüsten koruma yazılımları kullanarak ve bilgisayar kullanımı için en iyi uygulamaları izleyerek bilgisayarlarınızı koruyabilirsiniz. Bluetooth’u kullanılmadığında kapatarak, bağlandığınız Wi-Fi ağlarına dikkat ederek ve izleme ve korumayı iyileştirmek için güvenlik uygulamaları kullanarak mobil cihazlarınızı koruyabilirsiniz.

Hackerlardan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayar korsanlarının yaygınlığına rağmen, çoğu işletme finansallarını izlemek, envanter sipariş etmek ve sürdürmek, pazarlama ve halkla ilişkiler kampanyaları yürütmek, müşterilerle bağlantı kurmak, sosyal medyaya katılmak ve diğer kritik işlemleri gerçekleştirmek için internete güveniyor. Yine de, sağlam güvenlik önlemleri olan dev şirketlerde bile büyük bilgisayar ihlallerini duymaya devam ediyoruz. Özellikle siber suç riskini hafife alabilecekleri ve pahalı siber güvenlik çözümlerini kullanmak için kaynaklara sahip olamayacakları için küçük işletmeler de sıklıkla hedef alınmaktadır. Cihazlarınızı korumak ve hassas verilerinizi korumak için şu ipuçlarını izleyin:

-Karmaşık şifreler kullanın!

Güvenli parolalar kullanmak, ağ izinsiz girişlerini önlemenin en önemli yoludur. Parolalarınız ne kadar güvenliyse, bir bilgisayar korsanının sisteminizi istila etmesi o kadar zor olur. Daha güvenli, genellikle daha uzun ve daha karmaşık anlamına gelir. En az sekiz karakterden ve rakamlardan, büyük ve küçük harflerden ve bilgisayar simgelerinden oluşan bir parola kullanın. Bilgisayar korsanları, kısa ve kolay şifreleri dakikalar içinde kırmak için bir araç cephaneliğine sahiptir. Bu sayede bilgisayar korsanları daha etkisiz olacaktır.

-Virüsten koruma yazılımı yükleyin!

Bilgisayar virüsleri ve kötü amaçlı yazılımlar her yerdedir. Bitdefender, Panda Free Antivirus, Malwarebytes ve Avast gibi antivirüs programları, bilgisayarınızı yetkisiz kod veya işletim sisteminizi tehdit edebilecek yazılımlara karşı korur. Virüslerin fark edilmesi kolay etkileri olabilir – örneğin, bilgisayarınızı yavaşlatabilir veya önemli dosyaları silebilir – ya da daha az göze çarpabilir. Virüsten koruma yazılımı, verilerinizin güvende olmasını sağlamak için gerçek zamanlı tehditleri algılayarak sisteminizin korunmasında önemli bir rol oynar. Bazı gelişmiş antivirüs programları, otomatik güncellemeler sağlayarak makinenizi her gün ortaya çıkan yeni virüslerden daha fazla korur. Bir virüs yazılımı yükledikten sonra kullanmayı ihmal etmeyin. Bilgisayarınızı virüslerden arındırmak için düzenli virüs taramaları çalıştırın veya planlayın.

-Bir casus yazılım önleme paketi yükleyin!

Casus yazılım, kişisel veya kurumsal bilgileri gizlice izleyen ve toplayan özel bir yazılım türüdür. Algılanması ve kaldırılması zor olacak şekilde tasarlanmıştır ve sizi belirli (genellikle kötü amaçlı) web sitelerine yönlendirmeyi amaçlayan istenmeyen reklamlar veya arama sonuçları sunma eğilimindedir. Bazı casus yazılımlar, parolalara ve diğer finansal bilgilere erişmek için her tuş vuruşunu kaydeder. Casus yazılımdan koruma, yalnızca bu tehdide odaklanır, ancak genellikle Webroot, McAfee ve Norton’dakiler gibi büyük virüsten koruma paketlerine dahil edilir. Casus yazılım önleme paketleri, gelen tüm bilgileri tarayarak ve tehditleri engelleyerek gerçek zamanlı koruma sağlar.

Hackerlardan Korunurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hackerlardan korunmak için neler yapabiliriz sorusundan sonra bu soruya da dikkat çekilmelidir. Hackerlardan korunmak için yapılacak işlemlerin birçoğu genel anlamda uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Ancak yapılamaz boyutta değildir. İşin içinden çıkamadığınız noktada mutlaka bir profesyonelden destek almanız, antivirüs yazılımı kullanmanız gerekmektedir. Lisanslı bir antivirüs programı, yapılacakların birçoğunu sizin için yapacaktır. Virüs tarama aralığını kısa tutmanız, korunmanız açısından oldukça önemlidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın