İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gelecek Yılların Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

Gelecek yılların teknoloji trendleri neler olacak sorusu, teknolojiyi takip etmeyi seven kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Önceki yılların teknolojik trendlerini bugün yaşadığımızı varsayarsak, gelecekteki teknolojileri bugünden bilme isteği çok doğal görünmektedir. Aşağıdaki teknolojiler, geleceğin trendi şeklinde ifade edilebilmektedir.

  • Sesli Arama: Gelecek yılların teknolojiye dair trendleri, sesin olmaması konumunda eksik kalacaktır. Ses ve teknolojinin arasında bulunan tek ilişkinin yaptığımız çağrılarda olduğu dönemler geride kalmıştır. Bir kullanıcının söylediklerini yüksek doğruluk oranıyla tanımlama özelliği, ses ile mümkün hale gelmiştir. Sesli arama özelliği bu doğrultuda gelecek trendleri arasında yerini alıyor. Google Asistan ve Siri örnekleri, günümüzün sesli aramasına verilecek örneklerden bazılarıdır. Yeni trendlerde ise ses ile daha fazla komut verebilmek hayatımıza girmiş olacak.
  • Doğal Dil İşleme: Bir ya da iki yıl içerisinde Chatbotların pazar potansiyeline ulaşması bekleniyordu. Bu beklenti doğrultusunda işletmeler müşteri etkileşimi politikalarını yeniden buna göre dizayn ediyorlardı. Ancak yazılım geliştirme alanındaki yeni teknoloji NLP entegrasyonu, dengeleri değiştirmiş durumda. E-ticaret sistemleri dâhilinde, müşteri etkileşimi oluşturma adına NLP programlarını daha fazla kullanabilecek. Ayrıca NLP programlarını alışveriş eğilimlerini ölçmede, göz atma modellerini geliştirmede de kullanabilecekler. Bu sektörün daha da gelişeceği beklenenler arasında yerini çoktan almıştır.
  • Kişiselleştirilmiş ve Öngörücü Tıp: Sağlık sektöründe yeni teknolojik gelişmeler, hızla çoğalıyor. Bir akıllı saatten bir bireyin yaşam tarzına ilişkin bilgi alabilen sağlık uzmanları, bu bilgiler doğrultusunda ilgili bireyin karşılaşacağı hastalıkları tahmin edebiliyorlar. Doğal olarak hastaların tedavi sürecinde de bu durum olumlu yaklaşım olarak yerini alıyor. Tahminlere göre de giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı, yıldan yıla artacağa benziyor.
  • Yüz Tanıma: Yüzlerimiz, teknoloji için iyi birer ortak konumunda olmaya başladı. Yüz tanıma ile başlayan senaryo, yüzlerimizi bir dizi farklı uygulamalar için kullanacak çok sayıda sektörün öncülerinin geliştirmeleriyle devam ediyor. İnternete bağlı olan evin kilidini açma, arabanın kilidini açmaya kadar bir dizi işlem bu teknoloji ile yapılabilir konuma gelecek.

2023 ve Sonrası Yeni Teknolojiler Nelerdir?

  • Yapay Zekâ: Yapay zeka, geçtiğimiz 10 yılda oldukça yüksek aşama kaydetti. Yine de nasıl çalıştığımız ve yaşadığımız gibi davranışlarımızın üzerindeki mühim etkileri hala başlangıç aşamasındadır. Bu nedenle hala gelişim aşamasında olan yapay zekâ, geleceğe yön verecek gibi duruyor. Günümüzde konuşma ve görüntü tanıma, araçların paylaşım uygulamaları, mobilize edilmiş kişisel asistanlar, navigasyon aplikasyonları ve diğer birçok uygulamada yapay zekâ kullanılmaktadır. Bunun yanında yapay zekâ ile daha önceden tespit edilmemiş bağlantılar keşfedilebilir. Bu amaçla kaynakları tüketiciler arasındaki kalıpları belirlemek adına kullanabilmektedir. Yapay zekânın bir alt dalı ise makine öğrenimidir. Makine öğrenimi sayesinde kalifiyeli işçi istihdamı da artmıştır.
  • Davranışların İnterneti: Nesnelerin internetini duyduysanız, davranışların internetini de kapsadığını bilirsiniz. Nesnelerin interneti, davranışı etkilemek adına öngörü ve verileri kullanır. Nesnelerin interneti cihazları, davranışların interneti için müthiş bir veri sunmaktadır. İşletmeler bu doğrultuda nesnelerin internetini kullanarak müşteri davranışlarını ölçümleyebilecek ve ayrıca davranışların internetini kullanabilecektir.

Teknoloji Nedir, Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Gelecek yılların teknoloji trendleri neler olacak sorusundan sonra teknolojinin faydalarına da değinmekte yarar bulunmaktadır. Teknoloji, bilimin pratik yaşam ihtiyaçlarını karşılamasına ya da insanın çevresini biçimlendirme, denetleme ve değiştirme çabalarına yönelik davranışlarına ve uygulamalarına verilen isimdir. Teknolojinin yararları ise şu şekildedir;

  • Teknoloji sayesinde insanlar daha rahat yaşama adapte olarak işlerini kolaylaştırmıştır.
  • İnternet ağı sayesinde bilginin yaptığı yolculuk çok daha kısalmıştır. Süre bakımından çok büyük avantajlar sağlanmıştır.
  • Tıp alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde insan ömrü uzamıştır.
  • Eğitim kolaylaşarak bilgi ve düşüncelerin daha geniş kitlelere ulaşması sağlanmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın