İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi? 

E-Ticaret Yapmak İçin Neler Gerekir? 

Teknoloji dünyasının ticaret alanındaki gelişmelerinden biri olan e-ticaret, son dönemlerde pek çok kuruluş için birçok imkân sağlayan bir platform haline dönmüştür. Zamandan ve mekândan avantaj sağlamak isteyenler için pazarlamanın farklı bir formu olan e-ticaretin pek çok kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. E-ticaret sayesinde mekân bağımsız olarak çalışabilir ve sosyal medya kanallarından destek alarak yerel bir işletmenin ulaşacağı kitleden çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz. 

2000’li yıllardan bu yana kullanım alanı genişleyen e-ticaret alanı, pandemi dönemiyle birlikte zirve dönemini yaşayarak internet üzerinden yapılan alışverişlerin farklı bir boyutta değerlendirilmesine olanak sağlamıştır. E-ticaret siteleri üzerinden, kullanıcıların kolayca kullanabileceği arayüzlerle alışveriş yapmasına imkân sağlayan ortamlar geliştirilerek e-ticaret alanının büyümesi her geçen gün desteklenmeye devam etmektedir. 

Ticaretin her alanında olduğu gibi, e-ticaret sürecinde de ödemeler ve yasal sorumluluklardan dolayı birçok gereklilik bulunmaktadır. İlk olarak ticareti gerçekleştirecek kişinin mutlaka kurumsal bir yapısının bulunması gerekir. Bu nedenle bir firma olmak için gerekli tüm işlemlerin doğru bir şekilde yerine getirildiğin emin olmanız ilk aşamadır. Ardından firmanız ile birlikte Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi olarak bilinen ve sizi ticari bir yapı olarak etiketleyen ETBIS’e kayıt olmanız gerekmektedir. 

ETBIS’e firma olarak yapılan kayıttan sonra doğru vergilendirme süreçlerinin takip edilmesi ve sorumlulukların alınması için vergi dairesine başvuru yapılması gerekir. Bu aşama e-ticaret alanındaki pek çok yapı tarafından oldukça önemlidir. Doğru vergilendirme sistemi içerisinde olmadan yapılan satışlar ve bu satışların kayıtları tespit edildiği takdirde vergi kaçırma suçundan dolayı ciddi yaptırımlarla cezalandırılabilirsiniz. Firmanızın ve ticari yapınız devamlılığı ve başarısı için doğru aşamalardan geçtiğinize emin olmanız gerekmektedir. 

Gerekli başvuru ve kayıtlar yapıldıktan sonra sıra yapının oluşturulmasına gelir. Bu aşamada e-ticaret desteği için hizmet veren oldukça fazla kurum bulunmaktadır. Sizin misyon ve vizyonunuz izleyerek sitenizi oluşturur, gerekli ürün girişlerini yapar ve pazarlama durumunuz takip ederek kurumunuzun talep oranını arttırmaya çalıştırır. Bu oluşum aşamalarını farklı firmalarla paylaşabileceğiniz gibi yalnızca kapsamlı bir şirket tarafından da gerçekleştirebilirsiniz. 

Pazarlama sürecinde ilk olarak doğru stratejiler belirlenir. Ardından bu stratejiler temel alınarak pazarlama kanalları ve yöntemleri belirlenir. Tanıtım yazıları, sitenin arayüzü gerçekleştirildikten sonra ödeme ve kargolama gibi detaylar düşünülerek anlaşmalar sağlanır. Tüm bu süreçler devamlı bakım ve gelişim halinde olduğu takdirde istediğiniz başarı ve kazancı yakalamanız mümkündür. 

E-Ticaret Yapmak İçin Şirket Kurmak Gerekir Mi? 

Ticaret ve kazancın söz konusu olduğu her durumda yasal bir zorunluluk olarak bir kurum olmak zorunludur. Şirket denildiği zaman çoğu kişinin aklına kapsamlı ve karmaşık adımlar gelse de şahsi olarak bir firma oluşturmak sanıldığı kadar zor değildir. Bir avukat eşliğinde doğru yasal adımları tamamladıktan sonra şirket oluşturarak e-ticaret sürecinize yukarıda bahsettiğimiz adımlarla birlikte kolayca başlayabilirsiniz. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın