İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticaret Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? 

Birçok işletme yerel sınırların dışına çıkmak istemektedir. Bu yüzden uluslararası bir avantaj sağlamak için yeni bir sistem geliştirmiştir. E-ticaret bu anlamda işletmelerin bu isteğini karşılamaktadır. Hem müşteri  hem de satıcı açısından oldukça önemli bir noktaya gelmiştir. Bu noktada e-ticaret nedir, ne anlama gelmektedir sorusunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. 

E- ticaret 1995’te dünya ticaret kavramlarından biri olarak kabul edilmiştir. Günümüzde pek çok alanda duyduğumuz bu kavram, elektronik ortamda alışveriş yapmayı sağlar. Özetle E-ticaret mağazaları sanal ortam haline dönüştüren bir ticaret yapısıdır. Bu sayede elektronik ticaret yapan kişiler internet üzerinden kendilerine bir alan alabilecekleri gibi mobil uygulamalarla da kullanıcılarına ulaşabilirler. Pandemi dönemiyle birlikte azaltılan temas neticesinde E-ticaret kavramı son dönemlerde çok daha fazla anlam kazanmaya ve hayatımızın bir parçası olmaya başlamıştır. 

E-Ticaret İçin Neler Gerekir? 

E-ticarete atılmak isteyen kişiler için normal bir işletmenin sahip olması gereken tüm yasal gereklilikler geçerlidir. Ticaretini gerçekleştireceği markanın oluşturulması öncelikle gerekli olan işlemlerden biridir. Markasını kuran kişi için satışların yasal bir düzende belgelenmesi açısından bir şirket olması gerekliliği bulunmaktadır. Markasını ve şirketini oluşturan bir kuruluş için sırada müşterilerine ulaşacağı platformu gerçekleştirmek vardır. Bu aşamada yazılım desteği alarak markayı en iyi şekilde betimleyen ve müşteriye en doğru şekilde ulaşmayı sağlayan bir platform kurulur. Bu sitenin satış ve kazanç elde edebilmesi için Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine kayıtlı olması gerekir. Bunlarla birlikte bir MERSİS numarası, vergi levhası ve belediyeden alınan işyeri açma ve çalışma ruhsatı gerekmektedir. 

gerekli belgeler

E Ticaret İçin Vergi Levhası Nasıl Alınır? 

E-ticarete adım atan bir kişi için vergi levhası oldukça önemlidir. İnternetten yapılan satışların devlet tarafından vergilendirilmesinin yapılması için gerekli olan bu belgeyi şirket kurulum sürecinde işleme almanız gerekir. Şirket kurarken şirketinizin bir yeminli müşavirle işlemlerinizi gerçekleştirmesi lazımdır. İlgili müşavir, şirket kurulumu yaparken vergi levhasına da başvuru yapmış olmalıdır. 

Vergi levhasına başvuru yapmak için GİB web sitesi üzerinden İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yapabilirsiniz. Buradan Sorgulama butonu üzerinden vergi levhası bilgilerini seçerek istenen alanları doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu başvuru aşaması ve onaylanması bazı durumlarda 1 ayı bulabilmektedir. Başvurunuzu yaptığınız yerden sürecinizi sorgulayabilir ve onay aldıktan sonra vergi levhanızı alabilirsiniz. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın