İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticaret Nedir? 

E- ticaret kelimesi 1995 yılında dünya ticaret sözlüğüne girmiştir. Pandemi dönemiyle birlikte adını sıkça duyduğumuz e-ticaret;  elektronik ticaret anlamına gelmektedir. Yani E-ticaret kapsamında artık dükkanlarınızı birer internet sitesi gibi düşünerek satış yaptığınızı farz edebilirsiniz. Artık hayatımızın temellerinden biri olan e-ticaret nedir sorusuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

E-Ticaret Nedir? 

E- ticaret internet ortamında gerçekleşir. Öncelikle E-ticaret alanında altyapısı güçlü bir internet sitesine sahip olmalısınız. Satış yöntemi, işletme yönetimi, ürünlerin dağıtımı gibi konularda detaylı plan yapmalısınız. Tabii ki elektronik ticareti yalnızca internet sitesi üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmez. Aynı zamanda mobil platformlarda da kendinize bir yer edinebilirsiniz. 

E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, dijital dünyanın ticaret üzerindeki avantajlarından faydalanmak istiyorsanız demektir. Doğru adımlarla birlikte gerçekleştirildiğinde gerçekten kazançlı bir imkâna dönüşen bu ortamı en iyi şekilde ayağa kaldırmak için size gereken ilk şey çok iyi bir internet sitesine sahip olmaktır. Ancak ticaretin günlük hayattaki formunu düşünürsek bu internet sitesi üzerinde düşünmeniz ve doğru bir şekilde gerçekleştirmeniz gereken pek çok detay olacaktır.

e-ticaret sitesi

 

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Ne Gereklidir? 

E-ticaret sitesi kurmak için yapmanız gereken ilk şey internet dünyası üzerinde kendinize bir yer almaktır. İşletme modelinizi, ürünlerinizi ve diğer detaylarınızı belirledikten sonra insanların sizi kolayca aratarak bulabileceği bir alan adıyla birlikte internet üzerinden bir domain almanız gerekir. Sitenin isminin sattığınız ürünlerle ve işletmenizle uyumlu olması oldukça önemlidir. Ayrıca sorunsuz bir şekilde istediğiniz alan adını alabilmek için özgün bir isim seçmelisiniz. Markanızı oluştururken mümkün olduğu kadar özgün ve kimsede olmayan fikirlere dayanarak oluşturmanız size birçok imkân sağlayacaktır. 

İnternet sitesi için temel gereklilikleri sağladıktan sonra markanızı şirket haline getirmeniz gerekecektir. E-ticaret yöntemiyle para kazanmak için yasalara uygun adımlar atmak önemlidir. Kayıtlı bir şirket olmak e- ticaretin öncelikli koşullarından biridir. Ödemeler ve bankalarla yapılan iletişimlerde kurumsal bir şirket olmak zorunluluktur. 

Şirketiniz, markanız ve alan adınızla birlikte sıradaki adım internet sitesinin programlanmasıdır. Yazılım desteği sağlamak için hazır şablonlar üzerinden verilen hizmetlerden faydalanabileceğiniz gibi çeşitli şirketlerle anlaşarak şirketinizin kurulumunu ve devamlı bakımını da gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazılım desteği veren şirketlerin E-ticaret sitesini kurmak için sizden isteyebileceği bazı belgeler olacaktır. Bu belgeler kurumlar arasında farklılık gösterse de genellikle sizin ve markanızın kimliğini denetleyen belgeler olacaktır. 

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Zorunlu Olan Belgeler Nelerdir?

Bazı belgeler her kurum için zorunluluk taşır. Örneğin ETBİS yani Elektronik Ticaret Bilgi Sistemine kayıtlı olmak bir zorunluluktur. Bununla birlikte MERSİS numarasına sahip olmak gerekir. Kuruluş işlemlerinin ardından vergi levhasını alarak belediyeden işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmalıdır. Normal bir ticaret aracı gibi ilgili belgelerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekir. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın