İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medya İnsan Tutumlarını Nasıl Etkiler? 

Sosyal medya günlük hayatımızı kolayca paylaştığımız bir alandır. Paylaştığımız içeriklere hızlı bir şekilde geri dönüş de aldığımız için tercihlerimiz arasındadır. İletişimi kolaylaştırır. Bu yüzden sosyal medya hayatımızın neredeyse vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Her şeyin olduğu gibi sosyal medyanın da artıları ve eksileri vardır. Düşünce ve davranış tarzımızı değiştirebilir. Bu noktada sosyal medya insan tutumlarını nasıl etkiler sorusu aklımıza gelebilir. Bu sorunun cevabı sizin için de önemliyse yazımızı okumaya devam edebilir; bu konuda bilinçlenebilirsiniz.

Sosyal Medya İnsan Tutumlarını Nasıl Etkiler?

İnsan tutumları kendi düşüncelerinden daha çok, başka kişilerin düşünceleri ile şekillenir. Kişi, dışarıdan gelen fikirleri dinlemeye açık olarak ve kendisine dinlemesi emredilerek büyür. Bu durum kötü niyetli kişiler tarafından sıklıkla suiistimal edildiği için fikirler, son dönemlerde sınırlarının dışarısına çıkarak kötü niyetli söylemler olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. İşte tüm bunları en somut haliyle yaşadığımız yer sosyal medyadır. Normal hayatta, kişinin yüzüne karşı söyleyemeyeceği şeyleri sosyal medya üzerinden eleştiri ya da yorum tanımı altında paylaşan kişiler tarafından insan tutumları olumsuz yönde etkilenmektedir. Narsist ve sadist söylemler, hakaretler ve tacizler son dönem sosyal medyasında, maruz kalan kişilerin sesi daha yüksek çıkarması sayesinde karşımıza sıklıkla çıkan bir durum olmuştur. 

Sosyal medya paylaşımı kolay olduğu gibi iletişimde alımında kolay olduğu bir alandır. Her ne kadar geliştirilen sistemler sayesinde, şikâyet etmek veya engellemek mümkün olsa da kötü amaçlı kişiler bu sınırları aşarak olumsuz tutumları oluşturmaya devam edebilirler. Sosyal medya, böylesi basit ve kolay bir ortam olması dolayısıyla alınan önlemlere rağmen kişisel tutumlarını olumsuz bir şekilde etkilemeye devam etmektedir. Bu olumsuz tutumlar beraberinde kişilerde travmalara ve olumsuz psikolojik etkilere sebep olur. Tutumların nasıl etkilediği ve ne kadar etkilediği, sonuçları ile birlikte değerlendirilir. Sosyal medya gerçekçi olmayan bir güzellik algısı dayatmaktadır. Bu yüzden pek çok insan estetik operasyonu geçirir ya da fotoshop kullanır. Bu durum hem maddi hem manevi insanlar için yıpratıcı bir süreçtir.

genç yaş grubu

Sosyal Medya Genç Yaş Grubundaki İnsanları Etkiler?

Bu tutumların etkileri, özellikle genç yaş gruplarında daha yıkıcı sonuçlara sebep olur. Çocuk yaşta kabul edilen kişiler beğeni almak uğruna kendilerine zarar verebilecek eylemlerde bulunabilir ve kötü niyetli kişilerin ağına çok daha çabuk düşebilirler. Genç yaştaki bireyler bu tutumların etkisi altına girmek için daha savunmasızlardır. Sosyal medya yetişkin yaşlardan çocuk yaşlara kadar pek çok insanın tutumlarını olumsuz olarak etkiler ve sonuçları oldukça ağır olur. Bunların önüne geçmek için kişilerin ve fikirlerin kötü niyetli olabileceğini bilerek kendini savunmayı öğrenmek gerekir. Sosyal medya insanları mutlaka etkiler. Önemli olan nasıl etkileyeceğidir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın