İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medya Reklam Türleri ve Hedef Kitlesi Nedir?

Sosyal medyanın günümüzdeki en etkili pazarlama kanalları arasında yer aldığını bilmeyenimiz yoktur. Sosyal medya reklam türleri sayesinde hem etkileşimlerinizi hem de geri dönüşlerinizi arttırabilirsiniz. Bu da yeni kitlelere ulaşmanıza fayda sağlayacaktır. Buradaki önemli nokta hedef kitlenizi iyi tespit edebilmekten geçer. Çünkü hedef kitlenize göre seçeceğiniz sosyal medya reklam türü de değişecektir. Peki ya sosyal medya reklam türleri nelerdir? İşte bu yazımızda sosyal medya reklam türlerini ele alacağız.

Hedef Kitleniz Neden Önemli?

Sosyal medya reklam türlerinin oldukça çeşitli olmasından dolayı seçeceğiniz hedef kitlesi sizin için yol gösterici olacaktır. Örneğin reklamınızın konusu gençlere yönelik ise Snapchat ve TikTok’u tercih etmek sizin yararınıza olacaktır. Dolayısıyla sosyal medya reklam türlerinin neler olduğunu incelerken hedef kitlenizi doğru tespit edebilmeniz çok önemlidir.

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

Marka bilinirliğinizi arttırmak için sosyal ağlar üzerinde yapacağınız reklam çalışmaları oldukça önemlidir. Markaların ve reklam verenlerin sık kullandığı sosyal medya reklam türleri nelerdir?  Aslında en çok öne çıkan platformları Instagram, Facebook, Twitter, Youtube, TikTok, Snapchat ve Linkedin olarak sıralayabiliriz. Bilindiği üzere bu sosyal ağlar Türkiye’de reklam vermek için oldukça popülerdir.

Instagram aracılığıyla zaman tüneli ve hikâyeler üzerinden reklam verebilirsiniz. Bu platformda görsel ya da video içeriklerle reklamlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca marka tanıtımı, takipçi kazanma, kampanya duyuruları, ürün tanıtımları gibi farklı amaçlar için de bu reklamlardan faydalanabilirsiniz. Eğer markanız için Facebook üzerinden bir reklam vermeyi düşünüyorsanız kullanabileceğiniz çeşitli reklam formatları söz konusu. Bunlara örnek olarak; link tıklama reklamları, video reklamları, video içi yayın reklamları, görsel reklamları, çoklu görsel reklamları, slayt gösterim reklamlarını gösterebiliriz. Bu reklamları hikâyenizde, zaman tünelinizde ve mesajlaşma uygulaması üzerinde farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Promosyonlu Tweetler, Video reklamları, Kartlar, Marka reklamları gibi seçenekleri de Twitter üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer hedef kitleniz daha çok gençlere yönelikse Snapchat ve Tiktok tam sizin için! Snapchatte markanıza özel geliştirilmiş filtreleri kullanmak reklam için harika bir seçenek olabilir. Bunun yanında snap reklamlar ve markaya özel kamera lensleri gibi farklı seçenekleri tercih etmeniz de mümkün. Tercihinizi TikTok’tan yana kullanmak isterseniz hashtag reklamları ve zaman tüneli reklamları tam sizin için! Bu reklam modelleri ile kullanıcılar uygulamaya girdikleri ilk anda sizin reklamlarınızı görecek ve içerikleriniz ile etkileşime girebilecektir.

Bir diğer seçenek olarak reklamlarınızı Youtube üzerinden de yayınlayabilirsiniz. Kısa video içerikleri hazırlayarak tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Ya da kullanıcıların izledikleri videoların başında ya da yayın içerisinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Linkedin’de ise yazılı, görsel ve video reklamlar verebilirsiniz. Bunun yanında anketler düzenleyebilir, çoklu görsel reklamları ile ürün tanıtımları yapabilir ya da mesaj uygulaması üzerinde reklamlarınızı göstererek marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.