İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnstagram Ne Zaman Kuruldu? 

İnstagram teknoloji dünyasının en popüler uygulamalarından biridir. Sadece fotoğraf paylaşmak için değil aynı zamanda çok kişi bu uygulamayı sanal mağaza olarak kullanmaya başlamıştır. Bu yüzden instagram uygulaması hayatımızda önemli bir yere sahiptir. İnstagram her geçen gün gelişmektedir. Yeniliklere hızla adapte olan instagram ne zaman kuruldu, kim tarafından kuruldu gibi soruların cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İnstagram Kim Tarafından Kuruldu? 

İnstagram kelimesi “Instant camera” ve “telegram” kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Hızlı kamera, telgraf gibi anlamlara gelmektedir. Bu uygulamayı 6 Ekim 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Kreiger kurmuştur. İnstagram kurulduğu zamandan itibaren ilk bir buçuk sene içerisinde 100 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Tüm dünyada hızlı bir şekilde ses getirmeyi başarmıştır.

Systrom ve Kreiger aynı okulda eğitim almışlardır. Belli bir süre googleda çalışmışlardır. Sosyal medya alanında geliştirdikleri özgün fikirleri olan instagramın hayatımıza girmesini sağlamışlardır. İlk çıktığında yalnızca Apple, Android ve Windows işletim sistemlerinde kullanılmasına izin verilmiştir. 2013 yılında  Blackbery ve Nokia işletim sistemlerine de girerek tüm cihazlar tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. 

Sektöre hızlı bir giriş yapan bu sosyal medya uygulamasının başarısı,  Facebook’un gözünden kaçmamıştır. Facebook ekibi 2012 yılında 1 milyar dolar nakit karşılığında İnstagram’ı satın almışlardır. Günümüzde İnstagram uygulaması, Facebook yani yeni adıyla Meta şirketi tarafından geliştirilmekte ve güncellenmektedir. 

instagram ve facebook

İnstagram Faceebok’a Ne Zaman Satıldı?

2012 yılında 1 milyar dolar nakitle Facebook’a satılan bu kuruluş, bugün artık değerinden tam olarak 200 kat fazla bir şekilde piyasa değerinin arttırmayı başarmıştır. Facebook için en karlı yatırımlardan biri olan instagram uygulamasının 2023 hedefinde ise 3 milyar gerçek kullanıcıya ulaşabilmek vardır. Günümüzde ise 1 milyarın üzerinde kullanıcısı vardır. Sınırsız paylaşım ile bu hedefe ulaşabileceği konusunda pek çok kişiyi ikna ettiğini kabul edebiliriz. 

İnstagram piyasaya ilk çıktığında yalnızca görüntü paylaşma özelliği vardı. Günümüzde ise pek çok lüks markanın işbirliklerini ve sanal anlaşmalarını yürüttüğü bir reklam merkezidir. Story paylaşma özelliği gibi çeşitli geliştirilmeler yapılarak 11 sene içerisinde kendisini oldukça geliştirmiştir. Bu uygulama üzerinden artık para kazanmak ve çeşitli işbirlikleri yapmak oldukça kolaydır. Gelecek dünyanın en önemli basamaklarından biri olan ve sunduğu çeşitli hizmetlerle online alışveriş sistemini hayatımızın merkezine alan bu uygulamanın geleceğinin de geçmiş kadar parlak olacağından emin olabiliriz. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın