İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NFT Coin Nedir? 

NFT Nedir? Ne İşe Yarar? 

Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz kripto varlıklarından biri olan NFT, Non Fungible Token kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçeye ‘Değiştirilemez Token’ olarak çevirebileceğimiz NFT, temel anlamda dijital bir sanat koleksiyonudur. Bir tabloyu, resmi, önemli bir anı ya da yalnızca bir tweeti NFT yapısına dönüştürerek sanal ortamda tutabilirsiniz. NFT’ler ses, sanat ya da videoların dijital dosyaları olabilir. Benzersiz bir dijital öğeyi temsil eden ve değiştirilemeyen bu yapılar dijital dünyanın önemli varlıklarından biridir. 

NFT, en somut haliyle dijital bir defterde tutulan bir veri birimidir. Bitcoinlerin aksine karşılıklı olarak değiştirilemeyen bu kripto varlıklar KnownOrigin, Rarible veya OpenSea gibi bir açık arttırma pazarına yüklenerek satılır. Kendinize ait bir dijital cüzdan ile sizde NFT platformları üzerinden kolayca kendi NFT’nizi oluşturabilirsiniz. Günümüzde yaygın olan diğer NFT pazarları ise Mintable, SuperRare, Foundation, Axie Marketplace ve VIV3’tür.

NFT’ler benzersiz olarak düzenlenmiş 40 basamaklı harf ve sayı dizisini hesaplayan bir kriptografik karma işlevi aracılığı ile işlenen meta verilere sahiptir. Eşsiz kimliği ve mülkiyeti ile NFT’lerin orijinalliği blok zinciri defteriyle doğrulanabilir. Sanat dünyasının sanal bir yansıması olan NFT piyasasının ilerleyen zamanlarda hayatımızda daha çok yer alacağından emin olabiliriz. 

NFT Nasıl Oluşturulur? 

NFT’leri oluşturmak için günümüzde yaygın olarak kullanılan platformlardan yukarıda bahsetmiştik. Dijital bir içeriğe sahip olan herkesin kolaylıkla NFT oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler dijital bir cüzdan, Ethereum ve bir NFT pazarı ile kurulmuş bağlantıdır. Platformlar arasında bazı detaylarda değişiklikler görülse de, genel olarak NFT oluştururken yapmanız gereken ilk şey, dijital içeriğinizi pazar yerine yüklemek olacaktır. Bu dijital içerik bir resim, tablo, tweet, video ya da ses kaydı gibi çeşitli şeyler olabilir. 

Bu aşamadan sonra dönüştürme platformunun size gösterdiği adımları takip ederek içeriğinizin dijital bir sertifikasını yani NFT’sini kolayca oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz NFT’nin satışta dikkat çekebilmesi için bir tanıtıcı metin yazarak fiyatını belirledikten sonra alıcılarını beklemeye başlayabilirsiniz. 

NFT Coin Nedir? 

NFT’ler değiştirilemez özellikleriyle bildiğimiz kripto para piyasasından farklılık gösterilse de, aslında maddi yönüyle NFT’lere de bir coin gözüyle bakılabilir. NFT’leri oluşturabilmek için blokchainleri kullanmak bir zorunluluktur.

Özetlemek gerekirse somut bir varlığı, dijital ortamda tanıtmak için sanal para ile bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir. Ardından oluşturduğunu bu yeni kripto varlığı (NFT) satarken de farklı bir coin üzerinden (NFT Coin) kazanç sağlamayı umarsınız. Dijital dünyanın sanat ve ödeme yöntemlerindeki farklı oluşumları ilk başlarda kafa karıştırıcı olabilir. Gerçek dünyanın çok dışında belirlenen bu koşullara göre kendinize yeni bir kazanç imkânı yaratabilirsiniz. 

Henüz tam olarak gerçek hayatla bağlantı kurulamasa da gelecek dönemlerin en popüler sektörlerinden biri olabilecek olan NFT pazarında sizlerde yerinizi almak isteyebilirsiniz. Detaylı bir araştırma, sanal bir birikim ile birlikte dijital dünyanın kapılarını zorlayarak geleceğe ne derecede dahil olabileceğinizi belirlemek ise yine sizin elinizde. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın