İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Ticaret Sitesi Açmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir? 

Günümüzde E-ticaret her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Birçok kişi ve şirket bu alanda somut adımlar atmaktadır. Sağladığı avantajların fazla olması nedeniyle geleceğin de en çok tercih edilecek alanlarından biri e-ticaret olacak gibi görünüyor. Siz de bu yolda bir adım atmak için araştırmalara başladıysanız doğru yerdesiniz. E-ticaret sitesi açmak için hangi belgeler gereklidir sorusunun detaylı cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hangi Belgeler Gereklidir? 

E-ticaret yani internet üzerinden elektronik ticaret yaparak kazanç sağlayacak olan bir kişinin bir şirket olarak çeşitli gereklilikleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu nedenle E-ticaret sitesinin satışını yapacağı markanın tescilli olması ve markaya sahip olan şirketinde kurulu olması gerekir. Bu aşamada kurumsal bir şirket olarak kazançların belgelenmesi ve vergilerin takip edilebilmesi için şirketin vergi levhasına da mutlaka sahip olması gerekir. 

Bunlarla birlikte kurulmuş bir şirket ve oluşturulmuş bir marka için bir satış alanının oluşturulması gerektiği zaman internet üzerinde bir alan alınması gerekir. İlgili alan adıyla birlikte sitenin ticaret işini işletebilmesi için Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi yani ETBİS’e kayıtlı olması yasal bir zorunluluktur. Bunlarla birlikte MERSİS numarası ve belediyeden alınan işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı gerekir. 

E-Ticaret Sitesi Nasıl Açılır? 

Kazanç sağlanan bir şirketin internet üzerinden müşterilerle iletişim içerisinde olması oldukça önemlidir. Bu nedenle bir E-ticaret hareketi için site çok büyük önem taşımaktadır. Oluşturulacak E-ticaret sitesinin markanın satışına ve benimsediği vizyona uygun olması gerekmektedir. Ayrıca müşterilerin aklında kolayca kalması ve hızlı bir şekilde ulaşılabilmesi için basit bir alan adına sahip olması gerekir. Göz önünde bulundurulması gereken bu noktalarla birlikte E-ticaret sitesinin yukarıda belirtilen belgelere sahip olması yasal bir gerekliliktir. Aksi takdirde elde edilen kazanç vergisiz hükmüne girer ve ticaret engellenir. 

yazılım şirketi

E-ticaret sitesinin kurulması için teknolojik destek sağlayabilecek olan bir yazılım ekibi ya da yazılım şirketiyle çalışmak gerekir. Hazır şablonlar üzerinden daha hızlı siteler oluşturabileceğiniz gibi, her bileşenini kontrol edebildiğiniz ve markanıza özel olarak tasarlanmış siteleri de geliştirebilirsiniz. Ancak bir web sitesi kurulduktan sonrada ilerleyen süreç içerisinde bakım ve destek isteyebilmektedir. Bu nedenle markanızın yüzü olan internet sitenizin ve buna bağlı olarak satışlarınızın sekteye uğramadığından emin olmak için yazılım destekleriyle devam etmek ve güncellenen teknolojiler ile birlikte sitenizi güncellemek gerekmektedir. 

Nihayetinde sizin ve kurmuş olduğunuz şirketin kimliğini ve gerekliliklerini denetleyen belgelerle birlikte e-ticaret sitenizi açabilir ve kazançlarınızı ilgili şirketiniz üzerinden yasal tüm gerekliliklerle gerçekleştirebilirsiniz. E-ticaret sitesi oluşturmak için bu alanda uzman olan biriyle çalışmak ve ödeme alanında ilgili güvenlik önlemlerinin sağladığından emin olmak markanız için büyük önem taşımaktadır. Kişisel bilgilerin şifrelenmesi ve kart bilgilerinin korunması gibi hassas birçok alanda geliştirilen detaylar sayesinde kaliteli bir marka ve kaliteli bir E-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın