İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medyada Nelere Dikkat Edilmeli? 

Sosyal medyada nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını bilmek hayati önem taşımaktadır. Sosyal medyada yeni insanlarla tanışırız. Hayatımızın keyifli anlarını paylaşırız. Boş zamanlarımızda çeşitli içerikleri takip ederiz. Bu yüzden sosyal medya doğru kullanıldığı zaman bize pek çok avantaj sağlar. Sosyal medya kullanımı arttıkça avantajlarla birlikte dezavantajlar da artar. Bu dezavantajlara karşı önlem almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Nelere Dikkat Edilmeli? 

Güvenlik her alanda olduğu gibi sosyal medya kullanımında da önemlidir. Sosyal medya geliştiricileri de, kendi platformlarını güvenlik açısından geliştirmektedirler. Böylece engellenen hesaplar ve gizli profillere karşı destek olmaktadırlar. Buna rağmen kötü amaçlı kişiler bu destekleri ihlal etmektedirler. Kullandığımız hesapları ele geçirip  aleyhimize kullanmaktadırlar. Bu nedenle sosyal medyada kişisel güvenliğinizi sağlamak için önemli bilgilerinizi gizlemelisiniz. İş hayatınıza ait raporları ve bilgileri paylaşmamalısınız. Özel fotoğraflarınızı ve size ait şifrelere özen göstermelisiniz. Bu tür bilgileri paylaşırsanız mağdur olabilirsiniz.

Sosyal medyada güvenlik yalnızca size ait kişisel durumların korunmasından ibaret değildir. Pedofili vakalarının artmasıyla beraber sosyal medya bu durum açısından da oldukça tehlikeli bir alan haline gelmiştir. Bu nedenle çocuğunuzun fotoğraflarını paylaşırken dikkatli olmalısınız. Başkasının çocuğuna ait fotoğrafları da izin almadan paylaşmamalısınız.iş hayatında sosyal medya

İş Hayatında Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalı?

Sosyal medya, kişisel hayatta olduğu kadar iş hayatında da oldukça aktif kullanılan bir alan olmuştur. Sosyal medya kullanırken, iş hayatımız hakkında yaptığımız paylaşımlarda da oldukça dikkatli olmamız gerekir. Devam eden projeler ya da müşteriler hakkında kişisel fikirler belirtmekten kaçınarak, gizliliği önemli olan bilgileri de bilinçsizce paylaşmamak gerekir. Paylaşım yaparken telif hakkı gibi hukuksal açıdan size ait olmayan içerikler konusunda seçici ve özgün olmanız gerektiği de bunlarla birlikte tavsiye edilmektedir. 

Sosyal medya aynı zamanda pek çok kişinin hayatınıza ve paylaşımlarınıza ortak olduğu bir yerdir. Büyük kesimlere hitap etmeniz durumunda gönderici olduğunuz kadar bir alıcı durumunda da sayılırsınız. İçeriklerinize ya da paylaşımlarınıza, psikolojik olarak hasarlı bireyler tarafından, eleştiri altında yapılan hakaretleri ve zorbalığı dikkate almayarak, en hızlı zamanda ilgili kurumlara bildirmeniz gerekmektedir. Bu aşamada yapılan yorumların zorbalık amaçlarını yerine getirmesine izin vermeyerek dikkate almamak ve etkilenmemek oldukça önemlidir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın