İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siber Saldırı Ne Demek?

Siber saldırı, bilgisayar sistemlerine ve ağlarına zarar vermek veya aksamalara neden olmak için kasıtlı ve kötü niyetli bir tür eylemdir. “Siber” kelimesi ağ, dijital iletişim ve bilgisayar dünyasını ifade eder. Siber Saldırı, bir bilgisayar korsanı tarafından gönüllü olarak yapılabilir veya askeri, siyasi veya suç faaliyetlerinin bir parçası olabilir.

Siber saldırı, bir ağa, bilgisayar sistemine, programa veya verilere zarar verme, devre dışı bırakma, hasar verme veya yetkisiz erişim sağlama girişimidir. Kesinti veya yetkisiz erişim hedefine karşı gerçekleştirilebilecek birçok farklı siber saldırı türü vardır. En yaygın siber saldırı türleri kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımlardır. Bir siber saldırıyla ilgili en korkutucu şey, çok geç olana kadar kimsenin farkında olmadan gerçekleşebilmesidir. Sonucun ciddiyeti, hedefin böyle bir olay için ne kadar iyi hazırlanmış olduğuna bağlı olabilir.

Siber Saldırılar Nasıl Sınıflandırılır?

Siber saldırılar veya siber terörizm, bir ülkenin elektronik altyapısını yok etmek, bozmak veya zarar vermek için düşmanların kasıtlı çabalarını ifade eder. Siber saldırılar doğrudan veya dolaylı olarak sınıflandırılabilir.

Doğrudan siber saldırılar: Hedeflenen sistemde tahribat ve aksama yaratma niyetiyle gerçekleştirilir.

Dolaylı siber kesintiler: Hizmet reddi ve veri manipülasyon saldırıları olarak sınıflandırılabilir.

Doğrudan saldırının popüler bir örneği, Dağıtılmış Hizmet Reddi Saldırısıdır (DDoS). Bu saldırı türünde, saldırganlar, tüm sistemin arızalanmasına neden olabilecek bir makineyi devre dışı bırakmak için DNS sunucuları ve IP adresleri gibi teknolojileri kullanır. Bazı hükümetler, dijital altyapılarını bu tehditlerden korumak için şimdiden siber terörizme karşı önlemler aldı.

Siber Saldırılardan Nasıl Korunabiliriz?

Bilgisayar korsanları her zaman BT güvenliğini ihlal etmenin yeni yollarını buluyor ve günümüz yaşamında bilgisayarlara giderek daha fazla güvendiğimiz için bu onlar için çok daha kolay. Bu nedenle, şirketlerin güvenlik duvarı koruması ve güvenlik duvarları gibi siber güvenlik hizmetlerine düzenli olarak yatırım yapmaları ve ister kendi yazılımlarını geliştirsinler ister dış kaynak kullanımı olsun, siber güvenlik korumasındaki en son teknolojilerin kullanıldığından emin olmaları önemlidir.

Saldırıların ölçeği ve karmaşıklığı giderek artan bir oranda değişiyor, ancak herhangi bir suç önleme türünde olduğu gibi, kendinizi çevrimiçi ortamda korumak için atabileceğiniz temel adımlar var.

En son anti-virüs teknolojisi, verilerinizi yakalamak veya sisteminizin çalışmasını durdurmak için tasarlanmış virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı maksimum güvenlik sağlamada yalnızca kritik bir ilk adımdır. Aşağıdaki ipuçları da yardımcı olacaktır:

– antivirüsünüzü güncel tutun;

– güçlü parolalar koruyun;

– yetkisiz bağlantıları engellemek için güvenlik duvarları kullanın;

– bir saldırıda kaybetmemek için verilerinizi düzenli olarak yedekleyin;

Bazı insanlar için hayat siber güvenlik sağlar

Her şirket, yeni kurulan şirket ve yönetim kurulu, kendilerini siber saldırılardan nasıl koruyabilecekleri konusunda çok düşünmelidir, böylece bir saldırı gerçekleştiğinde tüm kurtarma olasılıkları mümkün olur.

Yorumlar kapatıldı.