İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akıllı Telefon Markaları Nelerdir? 

Günlük hayatımızda elimizde, cebimizde ya da çantamızda bize en çok eşlik eden teknolojik ürünlerden biri olan akıllı telefonlar, son dönemlerin en önemli teknolojik gelişmelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefonların geliştirilme mantığında normal cep telefonlarının sağladıkları özellikler ile birlikte bilgisayarlarda bulunan PDA özelliklerinin eklenerek geliştirilmesi düşünülmüştür. 

Klasik cep telefonlarında bulunan arama, mesaj atma gibi özelliklerin PDA özellikleri ile birlikte mobil işletim sistemlerinde birleştirilmesi sonucunda günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar ortaya çıkmıştır. Geliştirilen ve birleştirilen bu özellikler sayesinde birçok farklı amaç için kullanabildiğimiz ve günlük hayatta oldukça aktif bir şekilde kullanabildiğimiz bu cihazları kendi ilgi alanlarımıza göre düzenleyerek istediğimiz gibi kullanmayı tercih edebiliriz. Akıllı telefonlarla birlikte istediğimiz oyunları oynayarak bilgisayardan halledebildiğimiz birçok işi telefonlarımız üzerinden halledebiliriz. 

Akıllı Telefon Markaları Nelerdir? 

Günümüzde en çok kullanılan akıllı telefon markaları için ilk 10 sıralamasına baktığımız zaman ilk sırada Samsung modelini görebiliriz. Güney Kore’de üretilen bu marka, Japonlar arasındaki en popüler markalardan biri olarak karşımıza çıkar. Sıralamadaki ikinci en iyi telefon markası ise sevenlerin çok olduğu Apple’dır. Listenin devamında ise Huawei, Xiaomi, Oppo, VIVO, Motorola, Lenovo, LG ve Nokia dünya üzerinde en çok tercih edilen ve kullanılan akıllı telefon markaları olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Akıllı Telefon Markaları

Akıllı Telefonlarda Hangi Teknoloji Kullanılır? 

Donanım ve yazılım açısından birçok teknolojinin birbirleriyle entegre bir halde çalıştığı akıllı telefonlar için birden fazla teknolojiden bahsetmek mümkündür. İşlemci teknolojisi açısından bakıldığında batarya özelliklerinin daha uzun dayanmasını sağlamak için ARM tabanlı işlemci teknolojisinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Ekran kullanımında ise çözünürlük teknolojileri açısından baktığımızda karşımıza AMOLED ve SUPER AMOLED teknolojilerin çıktığını söyleyebiliriz. 

Donanım ve yazılım birimlerinde doğru entegreyi sağlayan işletim sistemleri teknolojisi ise her marka için farklılık gösterebilir. Ancak dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sisteminin açık kaynak kodlu ve ücretsiz erişim imkânının olduğu Android işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz. Android işletim sisteminden sonra ise Apple tarafından geliştirilen iOS işletim sistemleri en çok kullanılan işletim sistemleri teknolojilerinden bazılarıdır. 

İvme Ölçer Teknolojisi Nedir?

Ayrıca çoğu akıllı telefonda uygulamaların ve sistemlerin daha aktif çalıştırabilmesini sağlayan ivme ölçer teknolojisi bulunmaktadır. Bu ivme ölçer sayesinde akıllı telefonlar internette gezinebilir ve sensörleri kullanabilir. Ayrıca ivme ölçerlerin yapamadığı her yöne dönüş ekranı özelliği ise dijital pusula olarak bilinen jiroskpoların sağladığı teknolojik özellikler ile sağlandığını söyleyebiliriz. 

Akıllı telefonların, normal cep telefonlarından farklı olarak sağladığı özellikleri gerçekleştiren diğer teknolojiler arasında Wi-Fi bağlantısını gerçekleştiren kablosuz bağlantı teknolojileri ve dosya alışverişi konusunda Bluetooth teknolojilerinin bulunduğundan bahsedebiliriz. Ayrıca son dönemlerde çıkan ve Yakın Alan Sistemi olarak bilinen NFC teknolojisi sayesinde çeşitli kredi kartı işlemlerinin artık telefonlardan kolayca yapılabildiğini söyleyebiliriz. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın